Klassinen kitara, joka on tarkoitettu harrastuksen aloittamiseen
Kala Student Guitar 4/4 on hyvin klassinen klassinen kitara. Täysikokoinen, lakattu mahonkirunko ja mahonkikaula on kruunattu laminoidulla seetrikannella. Kitara soi pehmeästi ja on helppo soittaa. Laminoitu rakenne kestää kantamista soittotunneille eikä vaadi muutenkaan samanlaista tasaista kosteutta ja huolenpitoa kokopuisen kitaran tapaan. Kyseessä on erinomainen luokkasoitin ja hieno lähtökohta soittoharrastukseen!
Kala on kuulu laadukkaista ukuleleistaan
Vuonna 2005 Kalifornian Petalumassa perustettu Kala Brand Music Company on maailmankuulu hyvin soivista ja laadukkaista ukuleleistaan, joita on saatavana niin kallimpina ammattilaismalleina, edullisempina harrastajan versioina kuin taloudellisina koulusoittimina.
Aloittelijan soitin kannattaa valita huolella
Klassisen kitaran nylon-kielet eivät vaadi voimankäyttöä ja kielet ovat muutenkin aloittelijalle ”pehmeämmät”, joka voi olla ratkaiseva kynnys aloittamiselle. Tämä saattaa olla aloittelijalle helpottava tekijä ensimmäisten viikkojen aikana, mutta jos soittaja haluaa ehdottomasti soittaa vaikka rock-musiikkia, kannattaa aloittamiseen miettiä myös sähkökitaraa. Sen nikkelipäällysteiset teräskielet tuntuvat aluksi rajummilta, mutta pienempi runko ja kaula taas helpottavat soittamista eri tavalla ja paljon pidemmän aikaa.
Jostain syystä vallitseva käsitys on, että soittaminen kannattaa aloittaa akustisella kitaralla, mutta väittäisimme, että aloittaa kannattaa soittimella, joka inspiroi soittamaan! Teräskielinen akustinen, klassinen kitara ja sähkökitara ovat kaikki aivan yhtä hyviä vaihtoehtoja ja hyvin erilaisia soittimia, eikä niistä mikään korvaa toistaan. Itse soittajan mielipide ja musiikkimaku kannattaa ehdottomasti ottaa huomioon, sillä vääränlainen soitin saattaa olla ratkaiseva tekijä harrastuksen jatkumisessa.
Kala Student Guitar 4/4 ominaisuudet:
- Koko: Full Classical (saatavilla myös 3/4 -kokoisena)
- Otelauta: Ruusupuu
- Kaula: Mahonki
- Reunalistat: Mustat
- Kansi: Seetripuu
- Sivut ja pohja: Mahonki
- Viimeistely: Korkekiiltolakka
- Lapa: perinteinen klassisen kitaran lapa
- Virittimet: Gold Slotted Open Gear
- Kielet: Nylon-kielet
- Talla ja Satula: Natural
- Kalan oma tuotesivu
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.