SIRE Larry Carlton T7 FM TBK onkin single cut ”super-tele”
Sire Larry Carlton T7 FM TBK -kitaran Tele-henkinen ulkonäkö hämää. Kun kitaraa tarkastellaan lähemmin, muistuttaa se paljon enemmän modernia superstratoa (super-tele?) tai vaikka Anderson Cobra T -kitaraa kuin Telecasteria. Runko on mukavasti pyöristetty strategisista paikoista, mikrofonien virkaa hoitaa pari humbuckereita ja tallakin on kahden tolpan varassa kelluva tremolo.
Single cut -runko ei silti ole pelkästään esteettinen asia vaan se vaikuttaa olennaisesti kitaran sointiin: lepästä valmistettu single-cut-runko nimittäin soi reippaasti keskialueisemmin kuin strato-tyyppinen double-cut-malli.
Single-cut-rungon ja vaahteraotelaudan napakka keskialue soi hyvin rouheasti Alnico V -magneeteilla toteutettujen seepra-humbuckereiden läpi. Sire T7 FM -kitara siis laulaa ja murisee yhtälailla! Mikrofoneista saa myös paljon irti viisiasentoisen kytkimen avulla, jonka väliasennoissa kitara soi yksikelaisten mikrofonien tapaan heleästi.
T7-kitarassa on paahdettu vaahterakaula. Kaulan paahtaminen poistaa siitä kosteutta ja saa kaulan kestämään paremmin muuttuvia olosuhteita. Paahtaessa kaula myös niin sanotusti ikääntyy ja alkaa soimaan avoimemmin. Tuntuma ja sointi muistuttavatkin enemmän jo sisään soitettua kitaraa. Paahdettu, yhden palan vaahterakaula on ominaisuus, joka löytyy yleensä vaan huomattavasti kalliimmista soittimista!
Sire-kitaroista yleisesti
Sirellä, tai Sire Revolutionilla, kuten he itse sanovat, on visio toisintaa hienoimpien custom-soitinten parhaat puolet tekniikan suomalla tarkkuudella, parhaista mahdollisista puista. Kohtuuhintaisten laatusoitinten takana on Siren oma tehdas Indonesiassa, ja saumaton yhteistyö tarkoin valikoitujen huippumuusikoiden kanssa. Kitarapuolella Siren apuna on jo 1970-luvulla sessiokitaristin kannuksensa ansainnut Larry Carlton, tuttu niin Steely Danin kuin Joni Mitchellin levyiltä, ja tietenkin pitkästä soolourastaan. Carltonin erityinen vahvuus on aina ollut erittäin monenlaisen musiikin sulava hallinta, jonka ansiosta hän on kotonaan niin fuusiojazzin haastavassa maailmassa kuin tuhansissa sessioissa, joista hänellä onkin seinällä yli sata kultalevyä.
Kun Sire ja Carlton suunnittelevat yhdessä soittimen, kyseessä on yhdistelmä perinnettä ja modernia, joka menee kaikessa monipuolinen käytettävyys edellä. T-tyypin klassikkokitaran runko on leppää (joka FM-mallissa on saanut peitokseen näyttävän loimuvaahterakannen), kaula ja otelauta ovat paahdettua vaahteraa. Kuten Sire-bassoissakin, nauhat ovat rolled edges -mallisia, eli ne jatkuvat otelaudan sivuille, tarjoten uudenlaisen, luontevamman soitettavuuden. Luusatula, perinteinen kuppitalla ja lukkiutuvat koneistot pitävät vireen ja varmistavat, ettei mikään suotta vaimenna sointia.
Sire Revolution ohjaa osan tuotostaan lasten musiikinopetukseen, ja on perustanut kouluja Kamputseaan ja Laosiin.
SIRE Larry Carlton T7 FM TBK ominaisuudet
- T-mallin single-cut sähkökitara pulttikaulalla
- Runko: leppää loimuvaahteraviilulla
- Yhden palan vaahterakaula, C-profiili, 9,5″ (modern) radius
- Otelauta: Paahdettua vaahteraa, 25,5″ skaala, 22 nauhaa
- Rolled Edges kaartuvat nauhanpäät
- Passiivielektroniikka, Sire LC Super-M -humbuckerit Alnico V -magneeteilla
- Kontrollit: Viisiasentoinen mikrofonivalitsin, volume, tone
- Väri: Transparent Black (TBK)
- Virityskoneisto: Sire Premium Locking Tuner
- Satula: luusatula
- Talla: Vintage T, messinkiset kompensoidut tallapalat